Seriál Rychlý web ve WordPressu 1: kam s webem?

Chcete si udělat vlastní webové stránky, ale neovládáte žádný programovací jazyk a ani do něj nechcete vrážet žádné přebytečné peníze? Nabízí se vám několik možností. Buď si web uděláte u někoho jako jsou estranky (o této možnosti tady psát nebudu – výsledek této volby totiž bude něco, co by vypadá jako by to vytvořilo 5leté dítě), nebo si zdarma stáhnete některý z redakčních systémů. Nejlepší zkušenosti mám s WordPressem (dále jen WP, o kterém budu na tomto webu ještě hodně psát.

Než se pustíme do stahování, instalace a nastavování WP, potřebujeme pro náš web místo, tzv. webhosting a doménu (adresu, pod kterou bude váš web k nalezení). Pokud do webu nechcete vrazit ani korunu, máte možnost zaregistrovat se u některého z poskytovatelů free webhostingu. Z nejznámějších bych uvedl asi Internet Centrum, nebo Web Zdarma. Pokud však hledáte profesionálnější, avšak velmi levné řešení, doporučuji si webhosting objednat u firmy WEDOS. Momentálně mají akci a za měsíc chtějí pouhých 23 kč!

Rozdíly ve webhostingu

Internet Centrum

Doména: 3 řádu (např. neco.udelejsiweb.cz), zdarma
Poplatek: zdarma
Diskový prostor: 250 MB
Přenos dat: Neomezený i do zahraničí
Emailová schránka: S antivirem a spamfiltrem a kapacitou až 150MB
Databáze: Mysql,PostgreSql a SQLite automatické zálohy databází
Klady a zápory:

  • Hosting + doména zdarma
  • IC na web umístí reklamní lištu
  • 250 MB není moc

Webzdarma

Doména: 3 řádu (např. neco.udelejsiweb.cz), zdarma
Poplatek: zdarma
Diskový prostor: prostor zdarma až 500 MB, podle zobrazené reklamy
Emailová schránka: prostor 50 MB
Databáze: MySQL, 20 MB
Klady a zápory:

  • Hosting + doména zdarma
  • WZ na web umístí reklamní lištu + zasílání novinek na mail
  • 500 MB zní lépe, ale jsou podmíněné reklamou navíc

WEDOS

Doména: nutno zakoupit (174 kč na rok za .cz doménu)
Poplatek: 23 kč na měsíc
Diskový prostor: neomezeně
Emailová schránka: neomezený počet, celkový limit 5 GB
Databáze: MySQL, neomezený počet, celkový limit 1 GB
Klady a zápory:

  • 23 kč na měsíc je na placený hosting opravdu málo

V našem seriálu ze zaměříme na práci s webhostingem WEDOS, ale pokud jste se rozhodli ušetřit, nezoufejte. Postup bude v podstatě totožný.

Takže – webhosting jste si vybrali – tak se zaregistrujte. Po chvíli vám na email přijde heslo, tak se pomoci něj a emailu, který jste zadali při registrace, přihlašte. V sekci Domény si můteže zaregistrovat doménu 2. řádu a následně kliknutím na Webhosting samotné místo, kam umístit svůj web. Po zaplacení održíte údaje k přístupu na FTP. Pokud žádný FTP klient nepoužíváte, doporučuji vyzkoušet např.Total Commander. Je sice placený, ale stojí za to. Po chvíli hledání ale najdete i mnoho freeware programů. Určitě si ale nějaký pořiďte – velice zjednodušuje manipulaci se soubory na webu.

Vytvoření databáze

Je velice jednoduché. Jděte do Webhosting – Seznam webhostingů – a klikněte na ten váš. Zde pokračujte odkazem Vytvořit novou v tabulce Databáze, zvolte název a typ a potvrdte. Oznámení o vytvoření spolu s loginem vám opět přijde na email.