SEO blogu – obecná optimalizace

Určitě jste všichni slyšeli o tom, že méně je někdy více. Jak se dočtete dále, platí to i u internetových stránek a SEO.

Ještě donedávna jsem na měl na webu aktivní překládací plugin, u kterého bylo nastaveno cachování přeloženého textu. Spolu s pluginem W3 Total Cache to však způsobilo obrovskou neplechu. Nacachované stránky totiž mizely, což vedlo ve velké množství chyb 404 při procházení webu vyhledávačem. A to se mu, jak jinak, nelíbilo. Google udělejsiweb.cz penalizoval zmenšením pageranku ze 2 na 1 a Seznam byl dokonce ještě přísnější a z Sranku 40 nám zbylo pouze 10.

Tento pokles zmenšil návštěvnost na jednu desetinu návštěvnosti předchozí. A to už vážně nutí k optimalizaci. :-)

Krok 1: pryč se zbytečnostmi!

Začít jsem samozřejmě musel tím, že na blogu udělám pořádek a smažu zbytečnosti. Promazal jsem tedy překladací plugin, wordbrooker (který jsem stejně nepoužíval) a další blbůstky. Nechal jsem pouze tyto pluginy:

  1. Akismet – ochrana proti spamu, nevidím důvod, proč jej nevyužít.
  2. Google XML Sitemaps – kvalitní generátor sitemap, doporučuji
  3. SEO Ultimate – obsahově obrovský plugin pro SEO, není samospasný, ale velmi vám pomůže s optimalizací
  4. Similar Posts – zobrazí podobné články
  5. Sociable – sociální služby
  6. W3 Total Cache – cachovací plugin, jehož použitím docílíte opravdu viditelného zrychlení webu

Tímto jsem vyřešil problém se stovkami chyb 404. Snad to vyhledávače ocení a co nejdříve mi vrátí mé ranky :-)

Krok 2: On-page optimalizace

On-page optimalizace obsahuje úpravu vašeho webu a jeho kódu. Pokud se v tomto oboru moc nevyznáte,  doporučuji nechat si stránky zanalyzovat. Analyzátor váš web přechroustá a vyhodí vám, co máte špatně.

Jednotlivý položkám se budu věnovat někdy příště. Pokud ale daný problém rozkliknete, zobrazí se vám informace, o co jde a při troše googlení jde problém jednoduše opravit.

Krok 3: Off-page optimalizace

Toto je další krok. Mě a udělejsiweb.cz ještě čeká, ale už brzy se na něj vrhnu. Hodně zjednodušeně jde o odkazy, které vedou na váš web. Detailněji opět někdy příště.