Určitě jste všichni slyšeli o tom, že méně je někdy více. Jak se dočtete dále, platí to i u internetových stránek a SEO.
Ještě donedávna jsem na měl na webu aktivní překládací plugin, u kterého bylo nastaveno cachování přeloženého textu. Spolu s pluginem W3 Total Cache to však způsobilo obrovskou neplechu. Nacachované stránky totiž mizely, což vedlo ve velké množství chyb 404 při procházení webu vyhledávačem. A to se mu, jak jinak, nelíbilo. Google udělejsiweb.cz penalizoval zmenšením pageranku ze 2 na 1 a Seznam byl dokonce ještě přísnější a z Sranku 40 nám zbylo pouze 10.
Tento pokles zmenšil návštěvnost na jednu desetinu návštěvnosti předchozí. A to už vážně nutí k optimalizaci.
Krok 1: pryč se zbytečnostmi!
Začít jsem samozřejmě musel tím, že na blogu udělám pořádek a smažu zbytečnosti. Promazal jsem tedy překladací plugin, wordbrooker (který jsem stejně nepoužíval) a další blbůstky. Nechal jsem pouze tyto pluginy:
- Akismet – ochrana proti spamu, nevidím důvod, proč jej nevyužít.
- Google XML Sitemaps – kvalitní generátor sitemap, doporučuji
- SEO Ultimate – obsahově obrovský plugin pro SEO, není samospasný, ale velmi vám pomůže s optimalizací
- Similar Posts – zobrazí podobné články
- Sociable – sociální služby
- W3 Total Cache – cachovací plugin, jehož použitím docílíte opravdu viditelného zrychlení webu
Tímto jsem vyřešil problém se stovkami chyb 404. Snad to vyhledávače ocení a co nejdříve mi vrátí mé ranky
Krok 2: On-page optimalizace
On-page optimalizace obsahuje úpravu vašeho webu a jeho kódu. Pokud se v tomto oboru moc nevyznáte, doporučuji nechat si stránky zanalyzovat. Analyzátor váš web přechroustá a vyhodí vám, co máte špatně.
Jednotlivý položkám se budu věnovat někdy příště. Pokud ale daný problém rozkliknete, zobrazí se vám informace, o co jde a při troše googlení jde problém jednoduše opravit.
Krok 3: Off-page optimalizace
Toto je další krok. Mě a udělejsiweb.cz ještě čeká, ale už brzy se na něj vrhnu. Hodně zjednodušeně jde o odkazy, které vedou na váš web. Detailněji opět někdy příště.